Nawilżanie iconNawilżanie iconNawilżanie iconNawilżanie icon
  • Firma
    • O nas
  • Oferta
    • Dobór systemu
    • Agregaty
      • CMSeco60
      • CMSpro480
    • Systemy nawilżania
      • System liniowy
  • Baza Wiedzy
    • Zastosowanie
  • Kontakt
✕

Nawilżanie podczas pracy drukarni

Farby

Temat nawilżania powietrza w drukarniach jest już poruszany od dawna i brany pod uwagę jako ważny czynnik produkcyjny. Czy wiesz ,że bez dodatkowego nawilżania powietrza, w drukarniach oraz w przemyśle papierniczym dochodzi do poważnych usterek w przebiegu produkcji? Najczęstszymi problemami w niewłaściwie nawilżonym powietrzu podczas druku oraz składowania papieru jest jego kurczliwość, która prowadzi nawet do 30%-owej deformacji nominalnej powierzchni. Podczas kurczenia papier częściowo zmienia swoja budowę, co zazwyczaj prowadzi do drastycznego zmniejszenia się jego powierzchni. Co za tym idzie efektywna praca w takich warunkach jest bardzo trudna z powodu utrudnienia w dobraniu właściwej wielkości arkusza.



Schnięcie Farb

Kolejnym przykładem jest zbyt szybkie schnięcie farb, które prowadzi do niewłaściwego nakładania farby przez maszyny na papier. Jeśli warstwa farby , jest niewystarczająca lub po prostu wadliwa druk wychodzi krzywy, rozmazany lub nawet popękany. Niestety taki wybrakowany produkt nie nadaje się do niczego i jest najzwyklej w świecie do wyrzucenia. Dostosowanie odpowiedniej wilgotności powietrza do aktualnie panujących warunków drastycznie zmniejsza ryzyko wystąpienia niechcianych skutków ubocznych.

Wilgotność papieru

Jeśli wilgotność papieru jest zbyt niska może nastąpić zjawisko papierowego pylenia. Papierowe pylenie jest to osad powstały pod wpływem niewłaściwego nakładania się farb na arkusze z powodu niskiej wilgotności powietrza. W efekcie otrzymujemy niechciany osad, który osadza się w różnych miejscach. Jednym z najbardziej nieodpowiednich miejsc są rolki drukujące, które posiadając na sobie osad szybciej się psują, wykonują niewłaściwy wydruk lub też po prostu niszczą rolki.
Nawilżanie drukarni

Napiecie elektrostatyczne



Następnym przykładem jest problem napięcia elektrostatycznego, które jest mocno uzależnione od nawilżenia powietrza. Pewnie wielu z was pomyśli: Napięcie elektrostatyczne i nadruki na papieże? Przecież to w ogóle inne dziedziny, przecież to nie ma z tym nic wspólnego? Otóż właśnie nie, zjawisko napięcia elektrostatycznego jest ściśle powiązane z technika wydruku. Zbyt niskie nawilżenie powietrza może prowadzić, do sklejania się papierowych arkuszy. Maszyny drukarskie są zaprogramowane do obsługi 1 warstwy arkusza papieru w danym momencie. Jeśli te warstwy się duplikują i nakładają na siebie powoduje to nadmierne przeciążenie maszyny, jej nadmierną eksploatację, zatykanie się lub też zniszczenie danej części wałka malującego. Unikanie takich zabiegów może zaoszczędzić czas oraz uniknąć opóźnień, co zaś przekłada się na lepsze i trwalsze kontakty z naszymi klientami.
papier-bialy


Namokniecie papieru



Natomiast jeśli wilgotność jest zbyt wysoka, może to spowodować wydłużenie wyschnięcia farb, falowanie się papieru oraz nawet deformację poprzez namoknięcie. Różnica wilgotności powietrza pomiędzy hala drukującą a halą magazynowa powinna wynosić nie więcej 10% a w bardzo precyzyjnych wydrukach 5%. Przekroczenie danej różnicy może stanowić w późniejszym okresie problem z dopasowaniem koloru , deformacje papieru a nawet zrywanie powierzchni podczas druku.

Zrywanie powierzchni



Zrywanie powierzchni papieru występuje przy drukowaniu offsetowym powlekanych papierów jak i również papieru niepowlekanego. Gładkie papiery o twardej lub zamkniętej powierzchni wymagają oszczędnego podawania farby na podłoże drukowe. Ze względu na mniejszą chłonność podłoża drukowego prawie cała farba pozostaje na jego powierzchni. Przy standardowym podawaniu farby na podłoże poduszka powietrzna, tworząca się między arkuszami chroni je przed odciąganiem i eliminuje kontakt świeżej warstewki farby z kolejnym arkuszem. Jeżeli podawanie farby jest za duże, powstają mikrowzniesienia farby, które można obrazowo porównać do wież przebijających się przez chmury, jaką jest w tym wypadku poduszka powietrzna miedzy arkuszami. Nawilżanie mgłowe jest przeznaczone do nawilżania drukarni, zarówno wysokociśnieniowe, jak i pneumatyczne, posiada sterowniki i dokładne czujniki wilgotności dzięki którym można dostosowywać całą instalację do naszych potrzeb. Systemy nawilżania powietrza niosą za sobą szereg korzyści, usprawniają pracę jak i poprawiają komfort pracy osób przebywających na zakładzie. W XXI wieku coraz częściej zaczynamy sięgać po najnowsze rozwiązania technologiczne aby odpowiednio usprawnić oraz zmodernizować naszą pracę!^^
Share
0
© 2017-2024 | TECHPOINT | KLIMAPOINT | FOGsys | ATOMIOK | ProCAD Geodezja
    Ta strona korzysta z plików cookies aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.Zgoda