Produkty żywnościowe niezależnie od ich pochodzenia oraz stopnia utworzenia muszą być gdzieś składowane. Jak wiemy wiąże się to z cechami człowieka który nie może odżywiać się na zapas. Celem każdego przedsiębiorstwa jest dążenie do zminimalizowania strat poprzez usprawnianie funkcjonalności swojego zakładu oraz zwiększenie zysków. Żywność przechowywana w niskiej temperaturze lub po prostu zamrażana zwiększa swoją żywotność oraz może być dłużej składowana, ale nie wyklucza to znaczących ubytków które i tak występują oraz znacząco redukują wartość ekonomiczna naszych produktów. Spośród metod wykorzystujących do utrwalania żywności niską temperaturę wyróżnia się chłodnictwo gdzie temperatura wynosi od 0 do 10 stopni Celsjusza oraz zamrażalnictwo -18 stopni Celsjusza a nawet dużo niższe temperatury żywność jest przechowywana. Możemy ją przechowywać w specjalnie przygotowanych pomieszczeniach lub po prostu komorach chłodniczych.
Komora chłodnicza jest to zamknięta przestrzeń otoczona przegrodami o dużej izolacyjności cieplnej w której utrzymywana jest stała określona przez nas temperatura.
Warunki panujące wewnątrz komór chłodniczych są ściśle powiązane z rodzajem czynnika chłodniczego którego używamy, sposobem wprowadzania powietrza a nawet metodą przechowywania towarów. Podczas składowania produktów należy pamiętać o tym, że żywność zawiera w sobie wodę, zazwyczaj od 0,3 do 95%. W czasie chłodzenia naszych produktów możemy napotkać zjawisko powierzchniowego parowania wody. Które może doprowadzić do znaczących zmian na zewnętrznej powierzchni produktu. Dzieję się to z powodu różnicy ciśnień pary wodnej, masa wody zawarta w produkcie przemieszcza się do zewnętrznej części swojej masy . Jeżeli ciśnienie pary wodnej jest mniejsze następuje odparowywanie wody. Procesy parowania lub skraplania tworzą efekt wymiany masy który negatywnie odbija się na naszych produktach.
Dzięki stosowaniu zastosowaniu systemu nawilżania, można z łatwością zniwelować lub całkowicie wykluczyć występowanie efektu parowania. System nawilżania powietrza firmy FOGsys z łatwością poradzi sobie z tym problemem oferując nam szybkie i proste rozwiązanie w przystępnej cenie. Wilgotność powietrza to po prostu zawartość pary wodnej w powietrzu co za tym idzie wilgotność powietrza ścisle określona jest od temperatury powietrza panującej wokół. Im wyższa temperatura powietrza tym więcej pary wodnej może się tam znajdować. Przekroczenie maksymalnej dopuszczalnej wilgotności skutkuje skraplaniem się pary wodnej zawartej w powietrzu
Przechowywanie żywności w chłodniach, zamrażalniach, mrożniach powoduje przyspieszenie procesu w którym nasze produkty sa pozbawiane wody czego efektem jest utrata świeżości oraz mniej zachęcający wygląd. W procesie przechowywania produktów jednym z najważniejszych czynników jest zachowanie wagi oraz świeżości naszych produktów. Temperatura oraz wilgotność powietrza w przestrzeni magazynowej powinna być ciągle kontrolowana oraz dostosowywana do odpowiednich parametrów które umożliwią nam jak najefektywniejsze rozgospodarowanie czasem zdatności oraz wyglądem naszych produktów. Dzięki ciągle rozwijającemu się sektorowi chłodnictwa nawilżanie jest dużo bardziej dostępne oraz co najważniejsze tańsze oraz łatwiejsze w utrzymaniu oraz eksploatacji niż wcześniej .